Horní obrázek

ROUDNICE NAD LABEM V PANORAMATECH

O projektu

Cíl projektu

Cílem projektu je přinést řadu kvalitních panoramatických pohledů na Roudnici nad Labem. Společným pro většinu panoramat je značně velký zabíraný úhel pohledu souběžně s velkým dynamickým rozsahem, který byl zachycen. Nebylo záměrem, aby všechna panoramata zabírala výlučně nejznámější místa, měla co nejvěrnější (rozuměj středně nudné) barevné provedení a měla bezchybnou geometrii. Na druhou stranu nebyl záměr přinést až přespříliš rádoby kreativní surrealistický pohled, což se povedlo. Náhled na detail panoramatu

Kvalita

Samotná prezentovaná panoramata jsou vždy složena z mnoha detailních fotografií. V případě pohledů zabírajících úhel 360 x 1XX° se jedná o složeninu z několika desítek fotografií. Jaký rozměr má originál (který není nejen z technických důvodů na webu ke stažení) je možné najít v podrobném seznamu panoramat. Všechna panoramata jsou navíc výsledkem vybalancovaného vysokého dynamického rozsahu jednotlivých snímků, čímž je tento projekt díky své relativně velké ucelenosti jedinečný.

Čím bylo foceno

Jako fotoaparát posloužil vynikající Canon PowerShot G10 na nepostradatelném stativu Manfrotto 190XPROB s kulovou hlavou CULLMANN 40190. Znalec panoramatické fotografie by namítnul, že tato hlava bez patřičného nástavce není pro focení panoramat vhodná z důvodu následné paralaxy při skládání výsledného obrazu - je to tak, nicméně to nebylo zásadní překážkou. Někdo se zcela jistě bude také podivovat, že nebylo foceno zrcadlovkou ale "obyčejným" kompaktem - nebyl důvod G10 si zrcadlovku půjčovat (možnost byla), G10 který jsem si před rokem koupil právě místo doslouživšího Canonu 300D má za dobrých světelných podmínek lepší fotografie, než běžné DSLR. Potřeba také byla samozřejmě náhradní baterie pro fotoaparát a 16 GB paměťová karta.

Náročnost zpracování

Následné zpracování nafocených snímků se ve výsledku ukázalo být mnohem pracnější, než jejich nafocení. Nebylo to dáno tím, že by bylo potřeba nafocenou realitu nějak přikrašlovat. Snímků zkrátka bylo hodně a nejedná se o malé fotografie - jen zdrojové soubory průměrného panoramatu zabírají něco přes 1 GB dat (ve formátu RAW). Celkově se vším všudy mi všechny snímky na disku Hugin zabírají něco málo přes 210 GB, přičemž mám data pro jistotu zálohována na druhém disku. Při takových objemech potěší nízká cena terabajtových pevných disků.

Každopádně průměrný čas, který zabralo zpracování jednoho panoramatu, jsou přibližně 3 hodiny. Do toho samozřejmě počítám i automatizované úlohy, které jsem pro potřeby projektu vytvořil. Ono se to nezdá, ale postupně se ten čas nabaluje, ač jsem si původně myslel, že vše půjde raz dva. Pro doplnění parametrů počítače postačí, když uvedu že jsem pracoval na PC s procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 2,40GHz a 4 GB DDR2. Na dnešních běžně dostupných procesorech Intel Core i7 by zpracování trvalo minimálně o třetinu času méně.

Něco malé statistiky

Zpracováno bylo bezmála 5 500 snímků o velkosti téměř 130 GB. Na celkové zpracování včetně této prezentace bylo třeba nějakých 200 hodin času. Většina z toho bylo součástí automatizovaných úloh. Nachodil jsem něco málo přes 46 km. Celkově by se všechna panoramata dala nafotit celkem v poklidu i za několik dní. Přesto bylo focení vzhledem k záměru zachytit něco sněhu a něco začínajícího jara rozprostřeno do několika měsíců.

ROUDNICE NAD LABEM V PANORAMATECH © MICHAL ŠEVČÍK